Blog

Reflü Nedir ? Ne İyi Gelir? Ne Yemelisiniz?

Reflüye ne iyi gelir

Reflü Nedir ?

Yoğun ve stresli günler , çalışma temposu sağlıksız ve yanlış beslenme sonrasın da reflü rahatsızlığı son zamanlar da oldukça artmıştır.

-Asitli meyveleri tüketmeyin

Portakal , mandalina gibi asitli meyveler reflü rahatsızlığını tetiklemektedir. Reflü sebebi ile yemek borusu tahriş olmuş kişilerin asitli meyve tüketmesi sonucun da mide de yanma hissi artabilir. Reflü rahatsızlığı olan kişiler için muz , elma gibi meyveleri tüketmeleri önerilir.

-Yağlı yiyecekler tüketmeyiniz

Yağların midenizi terk etme süresi oldukça uzundur ve fazla yağ içeren yiyecekler reflü şikayetlerini arttırmaktadır. Fazla yağ içeren yiyecekler tüketildiğin de sindirim açısından mide çok fazla asit salgıladığı için pişirme yöntemi olarak kızartma ve yağlı yiyecekler tercih etmeyiniz. Tam yağlı süt tüketmekte reflüyü tetiklemektedir.

-Yumurtanın Beyazını Tercih Edin

Yumurtanın sarısını tüketmek yemek borunuzun midenize açılan kapağın gevşemesine yol açan hormonun salgılanmasına neden olur.

Kendinize sorun “ Reflü Nedir , Ne iyi gelir ? ” Sorunun cevabı burada.

-Yatmadan Önce Yemek Yemeyin

Yatmadan 2 – 3 saat öncesine kadar yemek yemeyi bırakmanız gerekmektedir. Siz Yemeğinizi yedikten sonra uzanmak yerine dik bir pozisyon da durmalısınız. Aksi taktir de mideniz yer çekiminin etkisi ile mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçma etkisini arttırıyor.

-Baharatlı Yiyecekler Tüketmeyiniz

Baharatlı yiyecekler reflü rahatsızlığı ile yemek borunuz da tahrişe neden olur ve yemek borunuz da yanma , acıma hissi oluşur. Acı kırmızı bulunan kapsaisin adlı madde reflü rahatsızlığı olan kişiler de yanma hissini arttırır.

-Az , Az ve Sık Sık Yemeye Çalışın

Tek sefer de yemek mideniz de oluşturacağı basınç ile sizde reflü rahatsızlığı şikayetlerini arttırır. Bu nedenle az , azve sık , sık küçük porsiyon içeren yemekler tüketmelisiniz. Öğünleriniz gün içerisin de en az 3 – 4 şeklinde olmalıdır.

Mide Rahatsızlığınız bulunuyorsa bu yazımıza da göz atın. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.