Blog

Mide Rahatsızlığı Olan Kişilere Ramazan Ayı Tavsiyeleri

Mide Rahatsızlığı

Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi ile birlikte sıcak , uzun süreli açlık ve susuzluk mide asidinin  yükselmesine ve bu durum da reflü , gastrit gibi mide rahatsızlığı bulunan kişilerin zorluk çekmesine neden olmaktadır.

Gastrit toplumun % 25 – 30 ‘ luk bir kısmın da vardır. Mide sorunu olan kişilerin mide koruyucu ve asit azaltıcı ilaç kullandıkları taktir de oruç tutmalarının bir sakıncası yoktur. Fakat açlığa tahammül edemeyen , midesi ağrıyan , mide kanaması geçirmiş kişilerin oruç tutmaları sakıncalıdır. Yemek yerken dik oturulmalı , Yemek yedikten sonra hemen yatağa uzanmamalısınız. Genelde iftar yemeklerinin hafif olması ve yemeklerin yavaş yenilmesi önerilmektedir.

Martial Arts Donnas – Center Culture Physical Fitness …. side effects of tamoxifen doctor marino – dietitian, specialized in sport and fitness
  • Mide rahatsızlığı olan kişilerin mide asidini arttıracak içecekler içmesi tavsiye etmiyoruz.
  • Sahur da yağlı , baharatlı ve çok acılı yiyecekler uzak durulması gerekmektedir.
  • Şerbetli , veya ağır tatlılar yerine sütlü ve meyveli tatlılar tüketebilirsiniz.
  • Yemeğe çorba ile başlamalısınız.
  • Sabah kahvaltı da sucuk , zeytin gibi midenizi rahatsız edebilecek yiyecekler tüketmeyiniz.
  • Demli çay ve aşırı kahve tüketimi mide rahatsızlıkları şikayetlerini arttırmaktadır.

Kan şekerinizi yükseltecek gıdalardan uzak durun ;

Beyaz ekmek yerine esmer ekmek tüketin. Beyaz ekmek , pirinç pilavı , şerbetli tatlılar kan şekerini yükselten besinler arasın da yer almaktadır.

Sahur da yemek  yerine kahvaltı türü yiyecekler tüketiniz. Yumurta özellikle sahur da  çok önemlidir. Yumurtanın tok tutucu özelliği vardır.

Zeytin yağlı yemekler ve bol sıvı tüketin ;

Uzun süre aç kalmak kabızlığa neden olmaktadır. Kabızlık sorunu çekmeyen birisi Ramazan ayı boyunca yeme düzeni bozulacağı için kabızlık şikayetleri artabilir. İftar  ve Sahur da bol zeytinyağlı yiyecekler ve sıvı tüketmeniz kabızlık sorunu için faydalı olacaktır.