Blog

Hangi Cilt Tipi Size Ait? Hemen Öğrenin.

Hangi Cilt Tipi

Yağlılık veya kuruluk oranına göre toplam da 4 adet cilt tipi bulunmaktadır. Her biri ayrı özen gerektiren cildinizin tiplerini bilerek uygun bakım ürünleri kullanmalısınız.

Normal Cilt Tipi ;

Normal cilt küçük gözeneklere sahip sadece ihtiyacı olacak kadar yağ miktarı üreten cilt tipidir. Görünümü şeffaf nem veya yağ oranı dengeli lekesiz gözenekleri kapalı bir cilt tipidir.  Normal cilt bakımın da gün de iki defa yüzünüzü temizlemeniz , çok yağlı olmayan güneşten koruyucu kremler sürmeniz ve cilt bakım ürünlerinizi cildinizi kurutmayacak şekilde tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Makyajınızı temizlemeden yatmayın.

 Kuru Cilt Tipi ;

Mat bir görünümü olan veya yağ salgılaması normal oranın altında olan bir cilt yapısıdır. Nem oranı oldukça azdır , cildiniz devamlı gergin görünür veya ince yapıda bir deriye sahiptir. Cildiniz de kuruluğa bağlı kepeklenme ve pullanma görebilirsiniz. Gözenekler oldukça ufak ve kapalıdır. Kuru cilde sahip kişilerin sivilce veya siyah nokta gibi problemleri yoktur. Cildiniz de sarkma meydana gelmez fakat göz , ağız ve boyun çevresin de  erken kırışıklık görebilirsiniz. Kuru cilt bakımı olarak bol su tüketmeniz ve cildinizin kuruluk oranını azaltacak nemlendiriciler kullanmanız gerekmektedir.

Yağlı Cilt Tipi ;

Sivilce veya siyah noktalara oldukça müsait , görünümü parlak  gözenekleri açık yağlı bir cilt tipidir. Cildiniz de fazla çalışan yağ bezeleriniz den kaynaklı olarak akneler oluşmaktadır. Yağlı cilt tipi uzun süre diri kalmaktadır. Yaş ilerledikçe daha da güzelleşir . Yağlı cilde sahip kişiler cildinizi düzenli bir şekil de temizleyerek yağ dengenizi korumalısınız. Cildin fazla yağının emilimi için haftada 1 – 2 defa  T bölgesine kil maskesi uygulayabilirsiniz.

Karma Cilt Tipi ;

Cildin farklı bölgelerin de farklı miktar da yağ üreten cilt tipidir. Cildin T bölgesi denilen kısım da parlak bir görüntü oluşur.  Yağlı olan kısım da ve açık gözenekler de  siyah nokta ve sivilcelenme görebilirsiniz. Karma cilt yapısına sahip kişilerin genellikle yanakların da hafif kuruluk mevcuttur. Cildinizin yağ dengesini sağlamak zor olduğu için uygun bakım ürününü bulmak oldukça zor olur.  Çok ağır nemlendiriciler cildiniz de sivilcelenmeye yol açar. Bu durum da yapılabilecek en uygun önlem her bölgeye uygun ürün kullanın.