Blog

Baharda Detoks zamanı

Kendinizi Bahar Detoxuna

Baharda Detoks yapmanın etkisi sayesin de bir çok şeyi yapma enerjiniz artabilir , şişkinliğiniz , hazımsızlığınız , sıkıntılarınız azalabilir , hastalıklara bağlı olarak vücudunuz da oluşan toksinlerden arınabilirsiniz.

-Hazır gıdalar tüketmeyin

Detoks gün içerisin de sadece detoks içecekleri tüketeceğiniz anlamına gelmemektedir. Gün içerisin de ambalajlı gıdaların , işlenmiş gıdaların ve hayvansal kaynaklı gıdaların yerine bol meyve , sebzelerin oluştuğu bir beslenme programı uygulamanız gerekmektedir. Karahindiba yeşilliği , ıspanak , pazı , kuşkonmaz , rezene yeşil ve kara lahana gibi besinler tüketebilirsiniz.

-Kafein tüketim miktarınızı azaltın

Kahve ve siyah çay tüketmeyiniz. Gün de 2 – 4 Bardak Bitki Çayı tercih edebilirsiniz. Bu dönem içerisin de gün de 2 – 2 buçuk litre su tüketmelisiniz. Suyunuzu tatlandırmak için içerisine limonveya nane atıp karıştırabilirsiniz.

-Alkol tüketmeyiniz

Detoks sırasın da kullandığınız alkol kan şekerinizi olumsuz yön de etkileyecektir. Alkol tüketimi karaciğer ve pankreası yoracağı için tüketilmemesi önerilmektedir.

-Ter atın

Gün içerisin de dans edebilir , bisiklete binebilir , ip atlayabilir , hafif tempolu yürüyüşler , Basit egzersizler yapabilirsiniz. Ter atmak vücudunuzun toksinlerden arınmasını sağlayacaktır.

-Erken Uyuyun

Detoks zamanın da dinlenmek oldukça önemlidir. Vücudunuz kendini gece boyunca dinlendirir ve arındırır. Bu nedenle gece erken yatılması tavsiye edilir. Her gün ılık bir duş almak , Doğru nefes alıp vermek oldukça önemlidir.