Blog

B12 Vitamin Eksikliği – Nasıl Çözülür ?

B12 Vitamin

B12 Vitamin eksikliği  vücutta çeşitli semptomlar ile çeşitli belirtiler göstermektedir.

B12 Vitamin eksikliğinin en belirgin özelliklerinden birisi beslenme eksikliğidir. B 12 vitamini eksikliği genellikle vejetaryen  diyeti uygulayan ve kilo ameliyatı olan kişiler de  görülmektedir.

B12 Vitamin Eksikliğinin Gösterdiği Belirtiler Nelerdir ?

  • Baş Dönmesi , Yorgunluk ;

Bir çok insan baş dönmesi ve yorgunluk hissini stresli günlerden kaynaklandığını düşünmektedir. Ancak bu durum B12 vitamini eksikliğinden kaynaklıda olabilir bu yüzden bir doktora görünüp  kan testi yaptırmanız gerekir.

  • Nefes alıp verme de zorlanmak;

B12 Vitamin ihtiyacının vücutta ki fizyolojik etkilerinden birisi de nefes darlığıdır. Vitamin eksiklikleri dokular da bulunan oksijen akışını azaltmaktadır. Bu durum  Anemi , Nefes Darlığı ve zayıflığa neden olur.

  • Sinir Hücrelerin de Hasar Oluşumu ve  Uyuşma ;

B12 Vitamini eksikliği sinir hücrelerinize hasar vererek  elleriniz de ve ayaklarınız da uyuşma  hissine neden olmaktadır. Bu belirtileri görmezden gelirseniz sinir sisteminiz de oluşan hasar kalıcı hale gelecektir.  Sinir sisteminizi güçlendirmek için  B12 vitamini içeren besinler tüketmeniz gerekmektedir.

  • Sarılık veya Soluk Bir Cilt ;

B12 Vitamin eksikliğinin bir diğer belirtilerinden birisi ise gözünüzün beyaz bölümün de veya cildiniz de  sarılık oluşmasıdır.

  • İltihaplı Dil ;

Vegan ve sindirim sistemi rahatsızlığınız var , Alkol kullanıyorsanız  B12 açısından risk taşıyan bir gruptasınız demektir. Vücudunuz yeterli miktarda B12 vitaminine sahip olmadığı taktir de DNA sentezlerinizin yapısına zarar verir.

  •  Kabızlık , İştah Kaybı ;

Kabızlık , Gaz sindirimi , iştah kaybı gibi belirtilere neden olabilecek çok rahatsızlık vermektedir. B12 Vitamini eksikliği birisidir. B12 Vitamini eksikliği ihmal edip ciddiye almaz iseniz çeşitli mide rahatsızlıklarına Gaz sorunlarına , İshale ve İştah kaybına neden olur.

  • Depresyon ;

Vücudunuz da bazı vitamin eksikliklerinden kaynaklanan depresyon veya davranış bozuklukları gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. B12 Vitamini eksikliğinin serotonin salgısı üzerin de oldukça güçlü bir etkisi vardır.

Sağlıklı yetişkinler ve B12 vitamini eksikliği olanlarda B12 vitamini takviyesi, önemli yan etkiler olmaksızın iyi tolere eder. Bununla birlikte B12 vitamini takviyesinin, dengeli beslenmeyi sürdüren sağlıklı insanlarda faydalı olduğuna dair yüksek kaliteli kanıt yoktur.

Yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.

Soluk bir cilt yerine Capcanlı bir cilt istemez misiniz?